wtorek, 19 maja 2020

Dzień Dobrych Uczynków


P. Iza zachęca wszystkich do obchodów dzisiejszego nietypowego święta -Dnia Dobrych Uczynków- święta społecznych i bezinteresownych działań.

 

W tym Dniu wyjątkowo zachęca się  do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

 

Jak można czynić dobre uczynki?

Na przykład poprzez wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) czyli dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych.  Można pomagać dzięki porządkowaniu w szafie, znajdując wiele rzeczy, których nie potrzebuje, chce wyrzucić. Co z nimi zrobić? Można  poszukać w kręgu rodziny lub przyjaciół kogoś, kto mógłby z nich skorzystać albo poszukać organizacji, które przyjmują rzeczy dla potrzebujących lub  działają na zasadach wymiany czy kupna za niską cenęOprócz dobrego uczynki dla innych, korzystamy i my – mając porządekJ  Korzysta również przyroda - dajemy przedmiotom nowe życie - przeciwdziałamy globalnemu problemowi nadmiernej produkcji odpadów. Także za wybranie materiałowej a nie foliowej torby na zakupy czy ograniczenie produkowanych w domu odpadków. Tak, to też są dobre uczynki. Mimo, że nie są spektakularne i nie mówi się o nich w mediach, wszystkie te drobne działania sumują się w wielką kulę dobra!

Czyńmy dobro, na co dzień i od święta.

 

Na stronie internetowej Fundacji Ekologicznej ARKA http://fundacjaarka.pl/   znajduje się lista proponowanych działań, jakie można podjąć w ramach akcji. Jednakże dowolność podejmowanych inicjatyw sprawia, że owa lista może zostać w każdej chwili poszerzona o nowe pomysły, nadsyłane przez zainteresowanych naszym świętem bezinteresowności. Także zachęcamy do przeczytania relacji z poprzednich naszych akcji, które mogą być dla Was inspiracją.

 

Przesyłajcie swoje dobre uczynki na

FB https://www.facebook.com/fundacjaarka/  

lub mailem- fundacjaarka@fundacjaarka.pl  

Powstanie z nich wirtualna Księga Dobrych Uczynków.

 

Tak to już 15 lat temu zainicjowaliśmy Dzień Dobrych Uczynków. Czasami słyszę, iż w tym poważnym świecie zajmujemy się taką naiwną akcją.  Jeżeli w nim mają dominować skandale, rozboje, wyzysk i szalona konsumpcja, to faktycznie wolimy zajmować się naszymi dobrymi uczynkami.  Wolimy sadzić drzewa, pomagać  zwierzętom, walczyć z niska emisją, zbierać książki, które pomagają czy pluszaki. Głęboko wierzymy, iż każdy dobry uczynek ma znaczenie. – przekonuje Wojciech Owczarz, pomysłodawca Dnia Dobrych Uczynków

 

Poniżej link z przykładowymi dobrymi uczynkami:

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,10521352.html

 

Pamiętajcie, że bezinteresowna dobroć zawsze spotka się z pozytywnym przyjęciem. Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:

„Z rzeczy świata te­go zos­taną tyl­ko dwie,
Dwie tyl­ko: poez­ja i dob­roć… i więcej nic…”

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz