wtorek, 31 marca 2020

Wesoła Nauka



Program „Wesoła Nauka”

Od dziś, każdego dnia od poniedziałku do piątku, po zakończeniu programu „Pytanie na śniadanie”, po godz. 11:05 na antenie TVP2 pojawi się nowy cykl edukacyjny. Jest on skierowany do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli.

„Wesoła Nauka” to trwające po 30 minut pasjonujące zajęcia dla najmłodszych. Prowadzący Robert El Gendy wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji poprowadzą dzieci przez fascynujący świat nauki. Zobaczymy zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.

Polskie Radio Dzieciom

Wychowawcy świetlicy w ramach cyklu ŚWIETLICA zdalnie  przekazują dziś
SPOSOBY NA SPĘDZENIE CZASU W 4 ŚCIANACH  
oferowane przez Polskie Radio Dzieciom!
Wszystkie audycje dostępne są na stronie http://www.polskieradiodzieciom.pl
oraz w DARMOWEJ aplikacji.

Rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Cyfrowe Polskie Radio Dzieciom przez całą dobę w ciągu tygodnia nadaje ponad 100 premierowych audycji kulturalnych, podróżniczych i naukowych, rozwijających wyobraźnię najmłodszych, pełnych edukujących rozmów dla dzieci i porad dla rodziców do słuchania przez darmową aplikację mobilną, Internet.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

Radiowa pobudka i muzyczna podróż
Polskie Radio Dzieciom nadaje zgodnie z rytmem przedszkolaka i ucznia tak, by ułatwiać najmłodszym słuchaczom powrót do obowiązków szkolnych po dłuższym czasie nieobecności w placówce, dlatego już w audycji „Poranek" (godz. 7.00-10.00) dziennikarze budzą najmłodszych i zapraszają do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Prowadzący razem z dzwoniącymi do studia młodymi słuchaczami sprawdzają na przykład, czym jest koronawirus, po co nam rękawiczki i maseczki ochronne, i dlaczego szkoły, przedszkola oraz place zabaw są teraz zamknięte?  
W kąciku „Warsztat małego artysty” od poniedziałku do piątku o 9.30 dzieci dowiadują się jak przygotować makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich. Okazją do wsłuchania się w otaczające dźwięki jest audycja „Muzyczne podróże” Darii Druzgały, w której młodzi słuchacze poznają bliskie i dalekie kraje, ich zwyczaje i muzykę, a także typowe dla danego regionu instrumenty. Od poniedziałku do piątku o 10.30 Martyna Sojka zasiada do fortepianu i w towarzystwie dzieci odbywa muzyczną lekcję pełną dźwięków. „Rytmika” to zajęcia o charakterze nie tylko muzycznym, ale edukacyjnym. Wszystkie odcinki nagrywane są w Teatrze Polskiego Radia, co gwarantuje ich doskonałą jakość dźwiękową.
Rysunki, językowe łamańce i gimnastyka… twarzy!
Miłośników rysunku i animacji z pewnością zainteresuje… „Stworek Potworek”, który nadając ze swojej artystycznej pracowni, podpowiada w jaki sposób prostymi figurami geometrycznymi narysować nietypowe obiekty, pojazdy czy elementy przyrody. Całość uzupełniają atrakcyjne animacje graficzne zamieszczane na stronie Polskiego Radia Dzieciom tuż po zakończeniu audycji. To propozycja na każdą środę o godz. 11.45. Z kolei od poniedziałku do piątku o 15.30 Pani Literka zachęca do… gimnastykowania buzi! W audycji „Słowo do słowa” można też wysłuchać ciekawostek dotyczących języka polskiego, trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.  
Odkrycia, badania, bezpieczeństwo i… nauka oszczędzania
„Mali naukowcy” to propozycja przeprowadzenia eksperymentów w domowym zaciszu. Doświadczenia wykonywane we wtorki i czwartki o 16.45 w studiu Polskiego Radia Dzieciom, pobudzają wyobraźnię słuchaczy i inspirują młodych naukowców do działania i zgłębiania tajników świata nauki! A gdzie rośnie pieprz i gdzie zimują raki? Czy da się przewrócić hełm na lewą stronę oraz co było pierwsze jajko czy kura?  Artur Wolski w audycji „Mini Eureka” w każdą środę o godz. 17.15 udowadnia, jak ciekawa może być fizyka, chemia i matematyka, i że każde trudne pytanie może być… początkiem wielkiej przygody! Z kolei w  poniedziałki o tej samej porze słuchając „Skarbonki”, dzieci w roli małych ekonomistów sprawdzą m.in. jak oszczędzać, czym są odsetki, koszty i zarobki. Ponadto ulubieni przez dzieci Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem opowiadają o bezpieczeństwie w miejscach publicznych. Początek audycji „Bezpieczny maluch”, we wtorki również o godz. 17.15.  
Koniec języka za przewodnika!
 W poniedziałki i środy zajęcia z języka  angielskiego, we wtorki z języka niemieckiego, w czwartki z francuskiego, a w piątki z włoskiego – to plan radiowych zajęć z języków obcych. Lekcje przygotowywane są m.in. we współpracy z Instytutem Francuskim i Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie emitowana jest premierowa lekcja, a dodatkowo na stronie Polskiego Radia Dzieciom publikowane są wszystkie archiwalne audycje. Początek językowych zajęć o 16.30. Obecność obowiązkowa!  
Bajkowy świat, lektury i kołysanki do snu
Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat bajek w towarzystwie popularnych bohaterów znanym dzieciom z prowadzonych przez nie audycji.
Miś Michaś, Smok Adaś, Królik Filip i Lew Leopold, zapraszają do wspólnej zabawy od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.  A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje wyciszające kołysanki, opowiadania i legendy. Tło historii i bajek w „Wieczornych pogaduchach” (godz. 19.00) stanowią spokojne i kojące dźwięki. Stałym punktem audycji jest cykl „Książka do poduszki”, w którym znani i cenieni lektorzy czytają premierowe fragmenty lektur.  

Kiedy dzieci pójdą spać, czyli audycje dla dorosłych
25 audycji w ciągu tygodnia to propozycje Polskiego Radia Dzieciom
wyłącznie dla dorosłych słuchaczy, w tym m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich znajdują się kilkugodzinne audycje publicystyczne z udziałem uznanych ekspertów. Codzienne, nocne pasmo muzyczne z udziałem artystów, to rozmowy o nowościach w branży muzycznej, premierach płytowych i nadchodzących wydarzeniach. To także prezentacja archiwalnych nagrań i płyt artystów nieco już zapomnianych. Jeśli to dla miłośników kultury wciąż za mało, w niedzielnej,
nocnej „Kulturalnej strefie” (21.00-22.00) emitowane są wywiady z artystami, pisarzami i muzykami.  

Audycje emitowane na antenie, publikowane są również w formie podcastów pod adresem: polskieradiodzieciom.pl.
W nowym projekcie strony internetowej wszystkie programy znalazły się w osobnych katalogach tematycznych. Ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie mają na celu rozbudzanie spostrzegawczości i ciekawości świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwić dotarcie do poszukiwanych treści. Ułatwieniem dla rodziców jest możliwość wygaszenia obrazu w momencie włączania wybranej bajki lub słuchowiska. Dzięki temu zabiegowi obrazki zmieniają kolorystykę na paletę szarości, a młody słuchacz może skupić swoją uwagę wyłącznie na słuchanym dźwięku. To funkcja, która może być szczególnie przydatna podczas wieczornego słuchania kołysanek lub książek do poduszki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom poprzez media społecznościowe angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy poprzez udział w licznych konkursach, zagadkach i pytaniach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!  

ŚWIETLICA zdalnie cz. 11

Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice w ramach cyklu ŚWIETLICA zdalnie chcemy Wam dzisiaj zaproponować ciekawe bajki, słuchowiska, piosenki edukacyjne. Chcemy również przypomnieć dlaczego hasło #zostańwdomu jest tak ważne-

Drogie Dzieci,
Internet jest pełen bajek, filmów, prezentacji i innych multimediów, po które chętnie sięgacie. To dobrze, aby rozwijać swoją wyobraźnię trzeba pobudzać swoje zmysły. Ale dzisiaj mam dla Was trochę inną propozycję. Oderwijcie się teraz od monitora, bo trzeba uśpić właśnie Wasz wzrok. Tym razem wytężcie słuch, bo to, co Wam zaproponuje wprowadzi Was w kolorowy świat dźwięku. Polskie Radio posiada ogromny zbiór nagrań dla dzieci. Zajrzyjcie tam, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Polecam Club Książkomaniaka :):)- p. Justyna.
PS. Szczegółowy opis audycji znajdziecie w kolejnym wpisie
 https://kubus.pl/dziecko/

P. Beata poleca Wam dzisiaj wybrać się wraz z Kubusiem do świata wyobraźni.
Jest to możliwe dzięki udostępnionym na stronie
audiobooków bajek klasycznych i współczesnych.
https://kubus.pl/audiobooki/?style=dziecko

Może wybierzecie dzisiaj bajkę Stoliczku nakryj się!, Awantura o pszczołę lub Mała Syrenka- wersja współczesna a może jeszcze jakąś inną, która Was zaciekawi. 
Wybór należy do Was ;)

https://kubus.pl/audiobooki/?style=dziecko

Muzyka.. Kto jej nie lubi? A kiedy posiada dodatkowo walor edukacyjny jest nieoceniona. Muzyka uczy, bawi i cieszy. Dzisiaj przedstawiam Wam znany już niektórym kanał o nazwie NUTKOSFERA, który łączy w sobie wszystko co w muzyce ważne. Znajdziecie tam proste piosenki edukacyjne, ciekawe wyliczanki, a nawet kołysanki. Zachęcam do posłuchania- p. Karolina
https://www.facebook.com/nutkosfera/photos/a.533902896800270/556406114549948/?type=1&theater
Moi Drodzy,

Czy zdziwilibyście się gdyby Waszą ulubioną postać z książki nagle by z niej wyskoczyła? To właśnie zdarzyło się bohaterce słuchowiska pt. Angliczek. Co dokładnie się wydarzyło? Posłuchóajcie tego- proponuje p. Iza



Z okazji nadchodzącego Dnia Książki, który obchodzimy w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena p. Sylwia przesyła Wam bajkę ww. autora :)
P. Edyta proponuje Wam Wiosenną bajkę wielkanocną:
www.bajkidoczytania.pl/wiosenna-bajka-wielkanocna

P. Ewelina zaprasza do wysłuchania „Kopciuszka” w wykonaniu Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.

  Strona Główna

poniedziałek, 30 marca 2020

Dzień Muffina

Któż ich nie kocha? Muffiny, babeczki, cupcake’sy- nieważne pod jaką nazwą się skrywają, ważne jak fantastycznie smakują.

Przy okazji tego smacznego święta chciałabym Wam polecić jeden z moich ulubionych blogów kulinarnych

http://czekolada-utkane.pl/

Być może wykorzystacie wspólnie z rodzicami któryś ze smakowitych przepisów opublikowanych przez Paulinę- autorkę powyższego bloga.

Całe mnóstwo przepisów na muffiny znajdziecie na blogu u w kategorii Muffiny i babeczki.

Na początek polecam Wam wypróbować przepis na
  CZEKOLADOWE MUFFINY Z MALINAMI 
Składniki (na ok. 12 muffinek):
50 g mąki migdałowej
170 g mąki pszennej
2 1/2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
160 g cukru (lub np. ksylitolu jeśli używacie)
100 g roztopionego masła
2 jajka
3/4 szklanki mleka
24 maliny (lub trochę więcej)
opcjonalnie można dodać też do ciasta trochę posiekanej czekolady
albo kropelki czekoladowe
Mąkę migdałową, pszenną oraz kakao przesiewamy, dodajemy proszek do pieczenia, sól i cukier – mieszamy. W drugiej misce umieszczamy roztopione masło, jajka i mleko – całość łączymy rózgą kuchenną. Wsypujemy suche składniki do mokrych i mieszamy do połączenia. Masę przekładamy do papilotek, wyłożonych w formie na muffiny. Na wierzchu kładziemy po 2-3 maliny i delikatnie dociskamy. Wkładamy do piekarnika, nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez ok. 25 minut. Studzimy na kratce. Po wystudzeniu można posypać cukrem pudrem. 
Smacznego!- życzy p. Beata
http://czekolada-utkane.pl/2015/07/czekoladowe-muffiny-z-malinami.html

 "A dla tych którzy nie chcą lub nie mogą zrobić prawdziwych muffinek, mamy propozycję dwóch gier online dotyczących pieczenia i dekorowania babeczek, mamy nadzieję, że zabawa będzie równie fantastyczna co w kuchni" p. Karolina

Dekorowanie babeczki:


 Tu poczujecie się jak prawdziwi cukiernicy:


 Dodatkowo proponujemy kolorowankę online


 Jak i również kolorowanki w wersji do druku:




ŚWIETLICA zdalnie cz. 10

W ramach cyklu ŚWIETLICA zdalnie mamy dzisiaj dla Was garść propozycji prac plastycznych. 

Zastanów się "jak zrobić, coś z niczego". Co masz pod ręką? Opakowanie po suchych chusteczkach, rolki od papieru toaletowego? A może puste butelki plastikowe, korki itp? Marzy Ci się rakieta albo kuchnia dla lalek ? Użyj swojej wyobraźni, która nie zna granic. Szalone pomysły zawsze przychodzą Wam do głowy i właśnie takie są najlepsze! Nie raz budowaliśmy np. robota który miał pomagać mamie w domu. Wasze głowy są pełne pomysłów. A więc do dzieła!!!- p . Justyna
https://pl.pinterest.com/pin/425942077247519541/

P. Ewelina zachęca Was do poznania mnemotechnik, czyli metod ułatwiających zapamiętywanie. Stwórzcie swoje rysunkowe pomysły, zgodnie z "metodą haków".

Zapiszcie kilka trudnych przykładów z tabliczki mnożenia, a każdą cyfrę zamieńcie w zwierzę czy przedmiot tak, aby stworzyć historyjkę.

A oto przykład i zagadka. Jakie działanie przedstawia ta hisroria(zgodnie z poniższą grafiką)?:

Gdy przecięłam jabłko na pół kosą, na drewniane krzesło wskoczył łabędź.
https://polibuda.info/uploads/gallery/martyna/.thumbs/mnemotechniki_haki_3512ae.jpg
P. Beata z okazji nadchodzącego Dnia Książki dla Dzieci proponuje Wam w ramach przygotowań do tego święta wykonanie zakładki do książki.
Inspiracja została zaczerpnięta ze strony
http://krokotak.com/2017/03/paper-bunny-bookmark/
na której znajduje się dokładny instruktaż wykonania zakładki wraz ze zdjęciami oraz filmem pokazowym.

P. Iza również ma dla Was propozycję wykonania zakładki do książki, ale tym razem za pomocą sztuki składania papieru Origami.

Dziś w ramach plastycznych wariacji chciałabym Wam kochani uczniowie zaproponować bardzo prostą, aczkolwiek bardzo efektowną pracę jaką jest wiosenna owieczka. Tę pracę plastyczną zaczerpnęłam ze strony krokotak.pl, która często służy za inspirację w mojej pracy. Jak wykonać owieczkę? Instrukcję krok po kroku znajdziecie w filmiku zamieszczonym poniżej- owocnej pracy życzy p. Karolina
  W związku ze zbliżającą się Wielkanocą proponuję wykonanie wielkanocnych pisklaków- p. Sylwia
https://pracaplastyczna.pl/index.php/wielkanoc/376-kurczak-z-rolki-po-papierze-toaletowym
https://pracaplastyczna.pl/index.php/wielkanoc/376-kurczak-z-rolki-po-papierze-toaletowym
 Pani Edyta ma dla Was dwie propozycje prac plastycznych związanych z Wielkanocą:
„Ozdoby wielkanocne – kurczak i zając”
Druga propozycja pracy plastycznej to „Wielkanocny zajączek”
Zapraszamy do pokazania swoich prac i wysłanie ich na adres prace255@wp.pl

TVP Abc


Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej TVP ABC:

Poniedziałek 30.03
8:00 Al – Chemik         program wprowadza w świat nauki za pomocą ciekawych przygód,              praktycznie zastosowanej chemii i fizyki
10:00 Domisie             program edukacyjno - wychowawczy
11:00 Figu Migu          nauka języka migowego na podstawie piosenek
11:05 Figu Migu
13:00 Zaczarowany świat…      program edukacyjny zapoznający dzieci ze światem sztuki
19:55 Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom
Wtorek 31.03
8:00 Al – Chemik
9:00 Zaczarowany świat…
10:00 Domisie
11:00 Zagadki zwierzogromadki         cykl o charakterze edukacyjnym jak i wychowawczym
19:55 Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom
Środa 01.04
8:00 Al – Chemik
9:00 Zaczarowany świat…
14:30  Zwierzaki Czytaki    program edukacyjny dla najmłodszych widzów
19:55 Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom
Czwartek 02.04
8:00 Al – Chemik
9:00 Zaczarowany świat…
12:55 Figu Migu
13:00 Figu Migu
19:55 Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom
Piątek 03.04
8:00 Al – Chemik
9:00 Zaczarowany świat…
19:55 Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom


piątek, 27 marca 2020

Uwaga! Konkurs!

Spośród prac konkursowych wyłonimy 3 zwycięzców.
Prace można przesyłać w formie zdjęć wykonanych kukiełek na adres mailowy: prace255@wp.pl do 26 kwietnia.
Utworzone kukiełki będziemy mogli wykorzystać po powrocie do szkoły podczas zajęć świetlicowych :)
 
Jeszcze raz gorąco zachęcam do udziału w konkursie.
Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania pozostaję do Państwa dyspozycji- wych. świetlicy p. Sylwia Stasiejko

Poniżej znajdziecie informacje i ciekawostki o teatrze
https://liblink.pl/JBP05RBY5A